Mumbai, Maharashtra
GST No. 27ABXFM1168P1Z9
Call 07942873370 89% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 20 Piece
| Material | Solid Carbide |
| Type | TNMG |
| Usage/Application | Industrial |
| Coating | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
| Diameter | 20mm |
| Material | Solid HSS |
| Finishing | Polished |
| Usage/Application | Cutting |
| Length | 6 Inch |
| Hardness | 60 HRC |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
| Size | 3/4 inch |
| Diameter | 20mm And 16mm |
| Finishing | Polished |
| Material | Solid Carbide |
| Length | 5 Inch |
| Usage/Application | To Quickly Remove Large Amounts Of Material During Heavier Operations |
| Brand | Local |
| Color | GOLDEN |
| Country of Origin | Made in India |
| Hardness | 60 HRC |
| Set Contain | 2 Piece |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
| End Type | Ball Nose End |
| No of Flutes | 3 |
| Overall Length | 5 Inch |
| Material | Solid Carbide |
| Hardness | 60 HRC |
| Diameter | 25 mm |
| Length Of Cut | 70 mm |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
| End Type | Square End |
| Overall Length | 10 Inch And 8 Inch |
| Length Of Cut | 70 mm |
| Number Of Flute | 2 And 3 |
| Usage | Making Shapes And Holes In A Workpiece During Milling |
| Material | Solid Carbide |
| Set Contain | 2 Piece |
| Hardness | 70 HRC |
| Product Diameter | 20mm And 6mm |
The 70 HRC solid end milling platform packs a combination of high-performance and general-purpose features into one end mill family offered at an affordable price point in both 4- and 5-flute geometries. This small-to-medium shop staple is made to machine small batches.
The 70 HRC 2,3-flute geometry combines the asymmetrical index and variable helix features at an affordable price while ensuring material and application versatility, even on demanding operations like full slots and heavy cuts.
View Complete details