Mumbai, Maharashtra
GST No. 27ABXFM1168P1Z9
Call 07942873370 89% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Groove Type | Thread Grooving |
| Insert Width | 2.0 mm |
| Insert Material | Carbide |
| Workpiece Material | Stainless Steel |
| Length | 3 Inch |
| Packaging Type | Box |
| Material | External Threading |
| Usage | Industry |
| Design Type | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
| Material | High Speed Steel |
| Type | Twisted |
| Usage/Application | Cutting |
| Length | 5 Inch |
| Centre Drill Bit Diameter | 15mm |
| Is It Polished | Polished |
| Hardness | 60 HRC |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
| Type | Twisted |
| Usage/Application | Cutting |
| Material | High Speed Steel |
| Length | 5 Inch |
| Bit Diameter | 15mm |
| Is It Polished | Polished |
| Hardness | 60 HRC |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Set
| Material | Solid Carbide |
| Type | Reduced Shank |
| Hardness | 60 HRC |
| Length | 5 Inch And 4 Inch |
| Surface Finish | Polished |
| Diameter | 25mm And 15mm |
| Usage | Cutting |
| Set Contain | 2 Piece |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
| Length | 50 mm |
| Reamer Type | Straight Fluted |
| Material | HSS |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | CNC machine |
| Color | Black |
| Surface Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details